poniedziałek, 7 grudnia 2009

Ustrzyki Dolne

Zostały one założone z nadania królewskiego, potomkowie Iwonia zamienili się jednak dobrami publicznymi, przez co Ustrzyki Górne zostawały oddane za własność Dolnych. Starsze pokolenie ludzi mieszkających w Ustrzykach Dolnych do dziś pamiętają bramy triumfalne, które zastali tutaj pierwsi osadnicy.

Ustrzyki Dolne


Autorem artykułu jest Jacek Biernacki




Ustrzyki Dolne to miasto leżące w województwie podkarpackim określane jako stolica powiatu bieszczadzkiego. Stanowi znakomitą bazę turystyczno-wypoczynkową, dzięki której miasto czerpi spore korzyści z tym związane

Ustrzyki Dolne położone są nad rzeką Strwiąż, 480 m n.p.m., co sprawia, że nie tylko góry leżące w pobliżu są atrakcjami turystycznymi. Nieopodal Ustrzyk płynie również Solina, która oddalona jest o 11 kilometrów od miasta.


Ustrzyki Dolne zostały założone w XVI wieku przez Iwonia herbu Przestrzał. Zostały one założone z nadania królewskiego, potomkowie Iwonia zamienili się jednak dobrami publicznymi, przez co Ustrzyki Górne zostawały oddane za własność Dolnych. Starsze pokolenie ludzi mieszkających w Ustrzykach Dolnych do dziś pamiętają bramy triumfalne, które zastali tutaj pierwsi osadnicy.


Ustrzyki mogą poszczycić się przede wszystkim rynkiem, gdzie znajdują się uliczki z XIX wieku. Wokół rynku grupują się głównie instytucje miejskie. Piękna i klimatyczna rzeka Stawiąż jest odprowadzeniem wody do Dniestru, jest to więc jedno ze zlewisk Morza Czarnego.


Ustrzyki Dolne to stacja początkowa punktów wypadowych w najwyższe Bieszczady, a dzięki wyciągom na Lawortę (970m), na Gromadzyń (670m) oraz na Małego Króla (400m) stanowią także bardzo dobre zaplecze, jeśli chodzi o turystykę zimową.


Ustrzyki Dolne to miasto posiadające jedną z najlepiej rozbudowanych infrastruktur narciarskich na Podkarpaciu. Przez niektórych nazywane są zimową stolicą województwa podkarpackiego. Wspomniane wyżej wyciągi:


Laworta – posiada kolejkę linową o długość 1300 metrów, wyciąg orczykowy 1250 metrów oraz nieco mniejszy wyciąg o długości około 300 metrów. Długość tras narciarskich, jakie tutaj występują sięga blisko 1,5 kilometra. Gromadzeń – posiada 2 wyciągi orczykowe, jeden dłuższy 650 metrów, długi – krótszy – 150 metrów. Mamy tutaj trasy narciarskie o długości 750, 800 oraz 900 metrów. Gromadzeń dysponuje także nartostradą, której długość szacowana jest na 2,5 kilometra. Wyciąg orczykowy "Olimp" na Małym Królu - długości 450 m.Wyciąg orczykowy na „Małym Królu” - długości 200 m.


Wracając ze spacerów górskich czy stoków można zrelaksować się dzięki kompleksowi basenowo-rekreacyjnemu, który znajduje się na terenie Ustrzyk Dolnych. Wieczorem kilka klimatycznych knajp w okolicach rynku przy lampce wina powinni dać siłę na kolejne dni wypoczynku.


Wybierając się do Ustrzyk Dolnych nie sposób nie wspomnieć o zabytkach, jakie wypada tutaj odwiedzićcerkiew greckokatolicka murowana, powstała w 1874 roku,budynek byłej synagogi z ok. 1870 roku a także bardzo stary cmentarz żydowski, powstały najprawdopodobniej w XVIII wieku,kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej – powstałe w 1743 roku a także cmentarz rzymskokatolicki z końca lat 90 XIX wieku,neogotycki kościół rzymskokatolicki z lat 1909-1911 pw. Matki Boskiej Królowej Polski. Jest tutaj również godna uwagi ikona Matki Boskiej z Dziecięciem z końca lat 70 XVII wiekurównież stacja kolejowa z 1872 roku zasługuję na uwagę i warto ją odwiedzić.


Niemal bezpośrednio z Ustrzyk Dolnych mamy „wstęp” do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który wybudowany został na początku lat 70 XX wieku. Jest to jedno z największych muzeów przyrodniczych w naszym kraju.


Do Ustrzyk Dolnych turyści ściągają jeszcze ze względu na jeden ważny aspekt. Co roku, w sierpniu organizowany jest tutaj festiwal muzyki country Crock. Podczas tej corocznej organizowanej imprezy odbywają się różnego rodzaju konkursy oraz koncerty, które są główną atrakcją festiwalu. Dużym zainteresowaniem cieszą się także zawody w jeździe terenowej jeepów a także konwój harleyów i łazików po górskich, krętych drogach. Turyści mogą spróbować swoich sił podczas zawodów rodeo a także powalczyć o wybór najlepszego kowboja Bieszczad.



---


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz