czwartek, 10 września 2009

Schroniska

Tatry to najwyższe spiętrzenie Karpat, z najwyższym szczytem Gerlach (wys. 2655 m n.p.m.) w Słowacji i najwyższym polskim Rysy (wys. 2499 m n.p.m.). W obrębie naszego kraju znajduje się 175 km2 gór, co stanowi jedynie ich niewielki fragment, całość Tatr liczy 785 km kwadratowych. Polskie Tatry są bardziej strzeliste z ostrymi górskimi wierzchołkami, co powoduje, że wędrówki górskimi szczytami są wyjątkowo wymagające.

Tatry Polskie dzielą się na trzy części,

•Tatry Zachodnie – najwyższy szczyt: Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.)
•Tatry Wysokie – najwyższy szczyt: północno-zachodni wierzchołek Rysów (2499 m n.p.m.)
•Tatry Bielskie – najwyższy szczyt: Hawrań (2152 m n.p.m.)
Z roku na rok turystyka w Tatrach zyskuje na popularności. Każdy turysta znajdzie coś dla siebie, gdyż szlaki górskie są zróżnicowane pod względem trudności. Począwszy od łagodnych dolin takich jak, Dolina Chochołowska czy Kościeliska, przez łagodne wzniesienia w Tatrach Zachodnich, po trudne wzniesienia w Tatrach Wysokich, z uznawanym za najtrudniejszy – Orlą Percią wiodącą przez Zawrat, Kozi Wierch do przełęczy Krzyżne.

Turyści, którzy nie chcą wspinać się na szlakach a chcą podziwiać widoki mogą skorzystać z kolejki linowej, najbardziej uczęszczaną jest kolejka na Kasprowy Wierch. Całość to obszar TPN – Tatrzański Park Narodowy, gdzie całość fauny i flory znajduje się pod ścisłą ochroną. Z tych względów zabronione jest poruszanie się poza wyznaczonymi szlakami. Nie tylko względy prawne powinny odstraszać turystów od schodzenia ze szlaku, również troska o własne zdrowie czy życie, również powinna być przestrogą.

W okresie wakacji najpopularniejsze szlaki turystyczne bywają tak zatłoczone, że tworzą się na nich kolejki. Do najbardziej obleganych należy szlak na Giewont oraz schronisko górskie nad Morskim Okiem. To drugie należy do jednych z najładniej położonych schronisk w Tatrach. Możemy się stąd wybrać na Rysy – około 4h wspinaczki w jedną stronę, lub po prostu odpocząć nad brzegami jeziorka racząc się widokiem przepięknej panoramy Tatr.

Najlepszym okresem na spędzenie urlopu w górach jest jesień, wtedy na szlakach jest stosunkowo mało turystów. Druga połowa września do początków października to okres kiedy możemy trafić na wyjątkowo ładną pogodę i podziwiać polską złotą jesień w górach. Niestety możemy spotkać się też z opadami śniegu i niskimi temperaturami, dlatego warto wyposażyć się w odpowiednio ciepłe rzeczy przed wyjazdem.

Wycieczka poza sezonem ma też dodatkową zaletę. Jest duża szansa na przenocowanie w górskim schronisku, które w trakcie wakacji są najczęściej zajęte. Wybierać możemy spośród siedmiu istniejących schronisk. W każdym z nich znajdziemy kilkadziesiąt miejsc noclegowych, kuchnię lub bufet oraz łazienkę. Jednym ze starszych schronisk (schron noclegowy powstał w 1876 roku) jest schronisko górskie w Dolinie Pięciu Stawów. Wiedzie do niego szlak obok wodospadu – Wielkiej Siklawy – liczącego 70m.

Wycieczka w Tatry to możliwość przeżycia ciekawej przygody połączonej z aktywnym wypoczynkiem. Zwiedzanie szlaków górskich dostarcza niesamowitych przeżyć wizualnych i jednocześnie pozwala sprawdzić swoje możliwości.
http://www.webshock.com.pl/turystyka-w-tatrach-polskich-schroniska-gorskie/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz