Legenda o pierścieniu świętej Kingi.
Sól kamienną zaczęto wydobywać w Wieliczce prawdopodobnie w XIII wieku. Aż do 1772 roku kopalnia soli w Wieliczce należała do Żupy krakowskiej. Później, kiedy Żupa krakowska znalazła się w zaborze austriacki, podzielono Żupę i odtąd kopalnie soli w Wieliczce i Bochni działały osobno.
Kopalnia ma liczne chodniki, szyby, pochylnie, komory eksploatacyjne. Trasa turystyczna liczy około 3 kilometrów. Trasa prowadzi przez liczne komory. Wśród nich są takie komory jak Komora Janowice, Komora Pieskowa Skała, Komora Weimar czy Komora Michałowice.
Właśnie w Komorze Janowice można oglądać rzeźby przedstawiające legendę dotyczącą powstania kopalni soli w Wieliczce. Bohaterką legendy jest święta Kinga, żona księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego. Według legendy święta Kinga chciała podarować księciu Bolesławowi jako prezent cenny dar. W czasie wizyty w jednej z węgierskich kopalń soli wrzuciła do jednego z szybów pierścień. Kiedy przyjechała do księstwa krakowskiego, poleciła kopać szyb na jednym ze wzgórz w Wieliczce. W miejscu, gdzie święta Kinga kazała kopać, znaleziono bryłkę soli, a w bryłce znajdował się pierścień księżnej Kingi.
Tanie noclegi Kraków to może być dobre rozwiązanie, jeśli chce się przez kilka dni zwiedzać Kraków i jego okolice, zwłaszcza że w sezonie trudno tu znaleźć dobre noclegi. Kraków to bardzo atrakcyjne miasto dla turystów, dlatego pośród ofert warto również przeglądać takie propozycje jak pokoje gościnne Kraków.
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - żródła darmowych artykułów do przedruku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz