czwartek, 30 lipca 2009

Krynica

beskidy-tatry.blogspot.com/
Europejski Festiwal im Jana Kiepury corocznie czyni Krynicę kurortem pieśni i śpiewu. Zaś muzeum Nikifora (znajdujące się za Starym Domem Zdrojowym) przenosi w zaczarowany świat malarstwa prymitywistycznego.

Dlaczego Krynica Zdrój
autorem artykułu jest Rafał Turek
Krynica Zdrój choć głównie kojarzona jest z doskonałymi wodami mineralnymi (4 pijalnie wód mineralnych), posiada również całe mnóstwo atrakcji:
- Jaworzyna Krynicka ( najwyższy szczyt w paśmie Jaworzyny 1114 mnpm) .
Obecnie czynna kolejka gondolowa pozwala dotrzeć na szczyt również mniej sprawnym fizycznie. Piękna panorama zadowoli najbardziej wybredne gusty i dostarczy niezapomnianych wrażeń- G. Parkowa od 1810 roku to wyznaczony teren do spacerowania ,posiada liczne ścieżki spacerowe oraz ścieżki zdrowia, jeziorko z łabędzimi ,sanktuarium M.B Krynickich Zdrojów.Na szczyt można dotrzeć kolejką szynową.

Amatorom jazdy na łyżwach służy lodowisko czynne przez cały rok. Tuż przy lodowisku znajduje się inna atrakcja – sankostrada. Liczne szlaki turystyczne i rowerowe pozwalają aktywnie spędzać czas w Krynicy. Piękne dolinki , szlak cerkiewek łemkowskich dodają uroku okolicy .
Europejski Festiwal im Jana Kiepury corocznie czyni Krynicę kurortem pieśni i śpiewu. Zaś muzeum Nikifora (znajdujące się za Starym Domem Zdrojowym) przenosi w zaczarowany świat malarstwa prymitywistycznego.
Zimą liczne wyciągi narciarskie (Stacja narciarska Jaworzyna, Stacja narciarska Słotwiny ,wyciąg „Henryk”) umożliwiają narciarzom szusować na nartach i snowboardzie na zróżnicowanych stopniem trudności i długością trasach.
Bogata baza noclegowa pozwala turystom wybrać noclegi w Krynicy w standardzie i kosztach satysfakcjonujących zróżnicowane portfele. Pobyt w Krynicy można urozmaicić bogatą ofertą wycieczek autokarowych organizowanych przez cały rok.
"To jedno miejsce na ziemi kocham ,gdzie cerkiew obok kościoła stoją

Te piękne wzgórza i doliny to Krynica jest moim szczęściem i moją ostoją"


--
Tworzenie stron www


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 28 lipca 2009

Rower na górskie ścieżki

beskidy-tatry.blogspot.com/
Pierwsze co rzuca się w oczy w tym rowerze to rama. Z daleka wygląda jak wykonana z karbonu, brak widocznych spawów, płynne przetłoczenie w górnej rurze ramy. Dopiero po stuknięciu palcem i dokładniejszym jej obejrzeniu zdajemy sobie sprawę, że to aluminium.

Rower górski to nadal przyszłość
autorem artykułu jest Kacper Pawłowski
Rodzima firma z Przasnysza stanęła na wysokości zadania i wyprodukowała rower porządny i mocny, a przy tym zadbała o dokładne wykonanie i ciekawy, przyciągający wzrok design jakim charakteryzują się nietuzinkowe rowery górskie.

Kilka dni testów i sporo kilometrów które pokonałem na tym rowerze zapamiętam głównie z dwóch powodów. Pierwszy to oczywiście rama o której napiszę za chwilę, a drugi to wyjątkowe zainteresowanie jakim cieszy się rower gdy gdzieś na chwilę przystaniemy .
Testujemy rower
Pierwsze co rzuca się w oczy w tym rowerze to rama. Z daleka wygląda jak wykonana z karbonu, brak widocznych spawów, płynne przetłoczenie w górnej rurze ramy. Dopiero po stuknięciu palcem i dokładniejszym jej obejrzeniu zdajemy sobie sprawę, że to aluminium.
Firma Kross postawiła na znany stop aluminium o numerze: 7005. Rurki są potrójnie cieniowane i hydroformowane. Po ich pospawaniu rama, a dokładnie spawy są dokładnie oszlifowane – jest to rozwiązanie unikalne, stosowane raczej w rowerach wysokiej klasy - w technice szlifowania ramy odnajdujemy duże podobieństwo do produktów firmy Cannondale.
Rura pod-siodłowa jest o przekroju koła, reszta została sprawnie wytłoczona za pomocą hydroformowania. Dolna rura o przekroju przypominający trójkąt rozszerza się w stronę suportu, to daje lepsze rozłożenie przeciążeń i zwiększa sztywność w okolicach suportu. Górna rurka ma przekrój prostokąta, razem z dolną rurą obejmuje główkę ramy co daje niesamowitą sztywność wraz z zintegrowanymi sterami. Malowanie ramy jest proste i estetycznie wykonane, rower ma dzięki temu bardzo sportowy charakter, kojarzy się wręcz z rowerami oglądanymi na zawodach MTB.
W rowerze jest zainstalowana korba Truvativ FireX, która jest zintegrowana z osią suportu – rozwiązanie bardzo przydatne w trudnych technicznie podjazdach, do czego używane są głównie rowery Kross.
Trzeba jeszcze wspomnieć o siodełku Blaze firmy San Marco, które jest komfortowe nawet podczas długich wycieczek, ale również ma bardzo sportową linię idealną do maratonów.
Koła i hamulce
rowery górskieKoła zbudowane są z niezbyt lekkich lecz sztywnych obręczy Alexrims X2100, na początek powinny w zupełności wystarczyć.
W połączeniu z piastami Joy Tech otrzymamy kompromis między masą, a ceną roweru. Prowadzą sie dość lekko i wraz z oponą Schwalbe Smart Sam o rozmiarze 2,1 nawet nieźle przyspieszają. Tu trzeba pochwalić opony której bieżnik poradzi sobie niemal w każdym terenie, a specjalna budowa środkowej części gumy zapewni nam niskie opory na ubitych drogach.
Dość wysokie boczne klocki dają gwarancję dobrego trzymania się w zakrętach nawet przy luźnym podłożu. Hamowanie odbywa się za pomocą v-break-ów Avid Single Digit 7, jest to znana i sprawdzona konstrukcja, która nie zawiedzie nawet cięższych kolarzy.
Napęd
Do napędzania Kross Level A6 zastosowano osprzęt firmy Shimano SLX i łańcuch CN-HG53, całość uzupełniona o kasetę Sram PG-950. Do tego dochodzi wspomniana już wcześniej korba Firex.
Cały mechanizm sprawuje sie dość dobrze, tylna przerzutka szybko i precyzyjnie zmieniała biegi, nawet pod dużym obciążeniem przy pokonywaniu dużych podjazdów.
W tylnej przerzutce zastosowano technologię Shadow, która działa precyzyjnie w każdych warunkach, co ciekawe przerzutka prawie nie wychodzi poza obrys roweru, co chroni ją przed różnymi wystającymi przedmiotami.
Wszystko to wraz z manetkami tej samej grupy SLX (technologia 2-Way Release, która pozwala na zrzucanie biegów w dwóch kierunkach, kciukiem lub palcem wskazującym) Jest to bardzo dobrze przemyślana konstrukcja, która nie zawiedzie nawet wymagającego bajkera.
Całość jest przytwierdzona do kokpitu złożonego w całości z podzespołów Truvativ XR. Kierownica jest prosta i sztywna, czyli to co sprawdza sie w wyścigach xc i maratonach.
Amortyzator
Rower został wyposażony w amortyzator Rock Shox Dart 3 zastępujący znaną linię Judy. Zaopatrzony jest w rozwiązanie techniczne umożliwiające jazdę w terenie co nie zawsze oferuje konkurencja. Dodatkowo został wyposażony w blokadę skoku, której dokonujemy jednym kliknięciem manetki ulokowanej na kierownicy. Blokada w tym miejscu szczególnie ułatwiała życie na trasach o zmiennej charakterystyce podjazdów i zjazdów.
Testowany przez nas model ma 100mm skoku i może nie należy do najlżejszych, ale dzielnie się spisywał nawet w trudnych warunkach. Nieźle wybiera nierówności i płynnie pracuje w całym zakresie. Możliwe że dla lżejszych rowerzystów będzie trochę za sztywny i będzie przypominał raczej rasowy widelec dla maratończyków, który wybiera tylko naprawdę duże przeszkody, ale dla reszty będzie to naprawdę niezły amorek, golenie wykonane zostały z jednego bloku magnezu. Rock Shox posiada także mocowania pod hamulce tarczowe, co daje możliwość rozbudowy roweru.
Podsumowanie
Pozycja jaką przyjmujemy na nowym Levelu A6 jest raczej sportowa niż komfortowa, od razu czujemy, że stworzono go dla osób z zacięciem wyścigowym. Już po krótkiej jeździe można wyczuć wysoką sztywność boczną, co daję nam dużą efektywność w przekazywaniu energii kolarza na napęd.
Kross Level A6 jest bardzo posłuszny swojemu bajkerowi, składa się do każdego zakrętu tak jak sobie to wymyślimy. Jest bardzo żywiołowym rowerem, woli prędkość i wymagające trasy, niż płaskie turystyczne dróżki. Jazda tym rowerem przynosi wielka frajdę zarówno początkującym jak i bardziej zaawansowanym kolarzom. Level A6 spisuje się znakomicie na trudnych technicznie trasach jak i w niedzielnych wycieczkach za miasto ale zaznaczam że przeznaczeniem tego roweru są wymagające trasy, a nie okazyjna turystyczna przejażdżka. Jest dobrym sprzętem do rozpoczęcia kariery maratończyka. Trzeba pamiętać, że za tą cenę otrzymujemy doskonałą bazę, którą dla celów bardziej profesjonalnych będziemy musieli nieco zmodyfikować. Dla zaawansowanej jazdy amatorskiej ten rower jest rozwiązaniem idealnym, a stosunek ceny do jakości nie ma obecnie konkurencji na rynku rowerowym.
www.t-bike.pl

--
Sklep Rowerowy T-BIKE.PL - rowery górskie, mtb, miejskie - sprzedaż i serwis rowerów.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

piątek, 17 lipca 2009

Ustka


Jeżeli jesteś nad morzem nie musisz spędzać całego czasu opalając się na plaży, no chyba, że taka forma relaksu w zupełności cię zadowala. W okolicach Ustki znajdziesz różne szlaki turystyczne, którymi można zwiedzać nadmorskie tereny. Dla lubiących aktywny wypoczynek jest to idealne miejsce do pieszych wędrówek.

Jeżeli jesteś początkującym piechurem polecamy spacer leśną ścieżką dydaktyczną pod nazwą „Orzechowska Wydma”. Trasa liczy 2,8 km i została tak wytyczona, aby zwiedzającym pokazać fragment specyficznego krajobrazu południowego wybrzeża Bałtyku.

Szlak wiedzie przez częściowo utrwaloną wydmę oraz przez tereny położone w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Szczyt wydmy ma wysokość 23 metrów. Przemierzając trasę ścieżki można zapoznać się z różnorodną roślinnością, która rośnie na niewielkim obszarze samej wydmy oraz jej otoczenia. Trasa nie jest trudna, więc mogą wybrać się na nią wszyscy, nawet turyści z małymi dziećmi. Wystarczy założyć w wygodne buty sportowe lub sandały i wziąć ze sobą wodę. Przejście trasy Ustka – Wydma Orzechowska w dwie strony trwa około trzy godziny.

Jeżeli w trakcie marszu zachowamy ciszę istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy mogli obserwować zwierzęta zamieszkujące ten obszar. W trakcie wycieczki z tabliczek informacyjnych rozmieszczonych wzdłuż trasy ścieżki, przeczytamy opisy charakterystycznych zjawisk i obiektów przyrodniczych. Na trasie natrafimy również na wysoką wieżę obserwacyjna nadleśnictwa, na którą w okresie wakacyjnym można wejść, by obejrzeć okolice miasta Ustka. Warto także poszperać w kamieniach leżących w ujściu rzeczki Orzechówka. Często można w nich znaleźć skamieniałości zwierząt. Południowo-wschodni odcinek ścieżki (około 1,5 km) można pokonać także rowerem wykorzystując ustawione na trasie elementy sprawnościowe. Pozostałe odcinki szlaku można przejść wyłącznie pieszo.

W okolicy Ustki przebiegają także szlaki przeznaczone dla turystów, którzy mają większe doświadczenie w pieszych wędrówkach. Żółty (95 km), Zielony (41,5 km), Zielony spacerowy o długości 18 km i żółty spacerowy 39 kilometrów.
http://www.webshock.com.pl/aktywny-wypoczynek-w-ustce/

środa, 8 lipca 2009

Wędrowanie

Wędrówki na łonie przyrody, turystyka kwalifikowana i rekreacja to propozycje dla tych, którzy chcą wypoczywać aktywnie. We Włocławku oraz okolicach są dobre warunki dla ludzi o tego rodzaju zainteresowaniach Powszechnie dostępna na każdym terenie jest turystyka piesza. Rejony Włocławka są atrakcyjne, ponieważ wokół miasta rozpościerają się ogromne obszary leśne, w których można znaleźć fajne ścieżki spacerowe i szlaki turystyki pieszej. Trasy te prowadź przez przylegający do Włocławka kompleks Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego oraz wiodą przez osobliwe krajobrazy polodowcowe urozmaicone licznymi jeziorami i wydmami.

W niewielkiej odległości od miasta oraz nieco dalej zachęcają do penetracji okolice jezior – Czarne, Rybnica, Łuba, Wikaryjskie, Wójtowskie, Rakutowskie. Specjalne tablice
na skraju Parku Krajobrazowego na wschód od Włocławka informują o możliwościach wędrowania np. szlakiem zielonym – (ok. 38 km), żółtym (ok. 39 km), czarnym (ok. 31 km).

Od strony zachodniej miasta zachęcający jest szlak czerwony - do Wieńca Zdroju - poprowadzony przez piękny kompleks leśny, położony na obszarze o urozmaiconej rzeźbie terenu. Przybywający do Włocławka z pewnością zatrzymają wzrok na malowniczym brzegu Wisły (prawym). Tam zapraszamy na pieszą wędrówkę po terenie pagórkowatym.

Jeden ze szlaków spacerowych zaprowadzi nas na Wzgórze św. Gotarda (132 m n.p.m.), z którego roztacza się wspaniały widok na Włocławek. Panoramę zamyka
od zachodu kompleks Anwilu, a od wschodu – zapora na Wiśle z mostem drogowym włączonym do sieci komunikacyjnej miasta. Poza szlakami turystyki pieszej i ścieżkami spacerowymi proponujemy ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze w rejonie jeziora Łuba, kompleksu leśnego w Warząchewce i na terenie Gostynińsko Włocławskiego Parku Krajobrazowego (Kukawy, Smólnik). Wędrujących szlakami wokół Włocławka zachęcamy do zdobywania punktów na Odznakę Turystyki Pieszej (OTP) i odznakę krajoznawczą „Znam Włocławek i okolice”.
http://www.webshock.com.pl/rekreacja/